OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 2023.04.02

VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – MĘKI PAŃSKIEJ (PALMOWA)

 • Dzisiaj 18 rocznica śmierci, a więc narodzenia dla nieba św. Jana Pawła II. Można zajrzeć na ciekawe strony ukazujące jego osobę, życie i nauczanie:

  www.jp2online.pl

 • Przewodnik po Triduum: http://www.liturgia.wiara.pl/files/old/liturgia.wiara.pl/elementy/wt/Pobierz/Dodatek_triduum.pdf?fbclid=IwAR1wD2aRmp40ceamQDhkFpuMbioKtPTamjbL4lGX4IkQoYdXiPLT7obNbVM
 • Dzisiejsza Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień, który jest szczególnym czasem uczestniczenia w śmierci, pogrzebaniu i zmartwychwstaniu Jezusa. Na każdej Mszy św. będzie poświęcenie palm i rozważanie Męki Pana Jezusa.
 • Święta Wielkanocne to nie tylko Niedziela Wielkanocna, ale to uczestniczenie w śmierci Jezusa, Jego złożeniu do grobu i chwalebnym Zmartwychwstaniu – a więc to udział w liturgii od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania. Ze stolika w kruchcie możemy wziąć broszurę omawiającą Triduum. Spróbujmy tak zaplanować nasze zajęcia, abyśmy mogli przychodzić do kościoła w tych dniach. Weźmy również kartkę z planem Triduum Paschalnego. Plan Triduum tutaj: parafiachrosla.pl . Niech przeżywanie z Jezusem Jego męki, śmierci i zmartwychwstania towarzyszy nam również przez cały ten czas, nie tylko w kościele, ale też w domu, pracy, w naszych zajęciach.
 • MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ sprawowana w Wielki Czwartek o godz. 19.00 liturgicznie należy już do piątku. Adoracja w ciemnicy całą noc i do g. 18.00 w Wielki Piątek.
 • WIELKI PIĄTEK jest dniem rozważania i przeżywania męki i śmierci Jezusa. Od Wielkiego Piątku do Niedzieli Miłosierdzia Bożego odprawiamy nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego o g. 15.00. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Po liturgii adoracja do g. 21.00. Ofiary zbierane w Wielki Piątek przeznaczone są na konserwację Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły, a w Wielką Sobotę nie powinniśmy jeść pokarmów mięsnych aż do Wigilii Paschalnej.
 • WIELKA SOBOTA jest dniem ciszy, kiedy Jezus pogrzebany zstępuje do otchłani. Czuwamy w oczekiwaniu na Jego zmartwychwstanie. Adoracja w godz. 8.00 – 16.00; 19.00 – 20.00. Święcenie pokarmów będzie w g. 9.00 – 14.00 co pół godziny, nie będzie święcenia o g. 10.30. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę będziemy modlić się tzw. Ciemną Jutrznią o godz. 8.00. Zapraszam. Proszę o zapisanie się osób adorujących na listę w g. 14-16 i 19-20.
 • NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA zaczynamy celebrować od Wigilii Paschalnej w Noc Zmartwychwstania o godz. 20.30. Bardzo proszę, aby każdy przyniósł ze sobą świecę chrzcielną. Przygotujmy osłonkę, aby wosk nie kapał na ławki czy podłogę. Trzymając w ręku zapaloną świecę będziemy czuwać w tę świętą noc wyczekując zmartwychwstania Jezusa. To najważniejsza noc, najważniejsze czuwanie dla nas chrześcijan.
 • Msza św. i procesja rezurekcyjna w NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ o godz. 6.00. Proszę o zaangażowanie osób biorących udział w procesji rezurekcyjnej. Proszę o przynoszenie kwiatków do sypania na procesję. Msza św. będzie jeszcze o godz. 11.00. Nie będzie Mszy św. o g. 16.00.
 • W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o g. 9.00, 11.00, 12.30.
 • Od Wielkiego Czwartku nie będzie już możliwości spowiedzi, dlatego proszę przystąpić do spowiedzi najpóźniej do Wielkiej Środy. Sakrament pokuty w poniedziałek, wtorek i środę 30 min. przed Mszą św., a w środę dodatkowo w g. 19.00 – 20.00. W I środę miesiąca modlimy się szczególnie do św. Józefa i zapraszamy mężczyzn na spotkanie w tę środę wyjątkowo o g. 20.00 po zakończeniu spowiedzi.
 • W tym tygodniu przypada I środa, I czwartek, I piątek miesiąca. Odwiedziny chorych będą tydzień później, czyli 14 kwietnia od g. 9.00.
 • Prosimy, aby wszystkie sprawy kancelaryjne przed świętami załatwić do środy włącznie. Od czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego kancelaria parafialna będzie nieczynna.
 • Kandydatów do bierzmowania z rodzicami proszę o pomoc w przygotowaniu Grobu Pańskiego w poniedziałek i wtorek – 3 i 4 kwietnia o godz. 18.45.
 • Dziękujemy osobom, które w czwartek z wielkim zaangażowaniem przez kilka godzin przygotowywały palmy: Milena, Cecylia i Zbigniew Bąk, Barbara Niemczak, Janina Cacko, Danuta Komorzycka, Ewa Papuga, Janina Bakuła, Barbara Wicik, Wanda Pękacka, Urszula Kaprzyk-Masztaka z córeczką, Matylda i Joanna Góreckie, Zofia Lipiak, Ewa Jankowska. Dziękujemy też tym, którzy przygotowali piękne kwiatki i inne elementy dekoracyjne: uczniom i opiekunom ze szkoły w Rudzie z Danutą Komorzycką oraz Teresie Pogorzelskiej, Barbarze Niemczak i Joannie Góreckiej z rodziną. Cecylii Bortkiewicz i Joannie Góreckiej dziękujemy za dostarczenie bazi i wszystkim innym osobom za różne zielone elementy dekoracyjne. Dziękujemy tym, którzy przez złożone ofiary za palmy wsparli potrzebujących, którym pomaga Parafialna Caritas.
 • Zachęcamy też do nabycia wielkanocnych świec Caritas. Można wspierać parafialną Caritas wpłacając na konto: 34 9226 0005 0002 5582 2000 0010.
 • Możemy składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego przy krzyżu wystawionym do adoracji. Bóg zapłać za złożone ofiary. Możemy wpłacić przelewem na konto parafialne: 13 9226 0005 0002 3000 2000 0010.
 • W minionym tygodniu nasz kościół sprzątali mieszkańcy: ul. Szkolna: 24, 26, 28, 28A. W tym tygodniu prosimy (2 grupy) Parkowa: 16A, 16B, 18, 19, 21, 25, 5, 7, 8, 9, 15. W następnym tygodniu ul. Parkowa: 1, 2, 3, 4, Nowa, Żwirowa 3.
 • Zachęta do nabywania i czytania prasy katolickiej. Dzisiaj jest Gość Niedzielny Extra o Męce Jezusa i zachowanych relikwiach tej męki w cenie 14 zł.
 • Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam odprawić drogę krzyżową ulicami parafii w miniony piątek: p. Zbigniewowi Bąkowi za przygotowanie trasy, OSP z Rudy za zapewnienie bezpieczeństwa, p. Jakubowi za prowadzenie śpiewu, czytającym rozważania, dzieciom za udział i modlitwę, ministrantom za posługę liturgiczną.
 • Dzieci, które chodziły na Drogę Krzyżową mogą zgłosić się do zakrystii po zaległe obrazki i nagrodę.
 • Prosimy o przynoszenie kwiatków do sypania podczas procesji rezurekcyjnej.