Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” na placu Piłsudskiego w Warszawie

Wystawa plenerowa IPN „TU rodziła się Solidarność” z okazji 40 rocznicy powstania Solidarności będzie dostępna na pl. Piłsudskiego w Warszawie od 28 sierpnia do 16 października br. 

255 plansz, 510 fotografii i dokumentów to prawdopodobnie największa wystawa, jaką można zobaczyć na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To kulminacja ogólnopolskiej wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”. 28 sierpnia 2020 na pl. Piłsudskiego prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek otworzył ekspozycję i udekorował bohaterów tamtej epoki Krzyżami Wolności i Solidarności.

Miesiące wakacyjne były świadkami kolejnych odsłon tej unikatowej wystawy, tworzących „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Jej poszczególne regionalne wydania zaprezentowane zostały ostatecznie w 53 miastach całej Polski, by 28 sierpnia stanąć w komplecie na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Właśnie tutaj Jan Paweł II swoją homilią w zesłanie Ducha Świętego 2 czerwca 1979 r. rzucił iskrę wolności, która zaowocowała rok później powstaniem „Solidarności”.

Dzięki tej wystawie odkryliśmy wielu bohaterów tamtego czasu, bardzo wzruszające były momenty spotkań z mieszkańcami poszczególnych miejscowości, którzy odnajdywali siebie i swoich bliskich na fotografiach – zaznaczył prezes IPN oraz zapowiedział, że do końca roku ekspozycja odwiedzi jeszcze kilkanaście miejscowości w całej Polsce. – Nie chcieliśmy zapomnieć o żadnym z miejsc, w których latem 1980 r. powiał duch Polski niepokornej. Niestety, opowiadamy fragment tej historii. Gdybyśmy chcieli wymienić każde strajkujące miasto, każdy strajkujący zakład pracy, zabrakłoby miejsca na tym placu  – powiedział dr Szarek, podkreślając masowość i ogólnopolski zasięg rodzącej się „Solidarności”.  

Więcej tutaj: ipn.gov.pl/pl/40-rocznica-powstania-n/107504,Wystawa-Tu-rodzila-sie-Solidarnosc-na-placu-Pilsudskiego-w-Warszawie.html